Údržba dřevěných podlah

Čerstvě naolejovaná podlaha

Po naolejování podlahy je většinou suchý povrch do 8 hodin od aplikace oleje. Výrobce doporučuje alespoň 3-4 týdny od olejování nechat podlahu vyzrát, aby dosáhla maximální odolnosti. Proto první měsíc podlahu nevytírejte ale pouze zametejte, popřípadě můžete vysávat s nástavcem s kartáčem, aby nedošlo k poškrábání povrchu podlahy. To samé platí povrch podlahy nezakrývat předložkou nebo kobercem, může dojít ke změně odstínu povrchu. Pokud se to stane, stačí odstranit koberec a barva se během několika dní opět srovná s ostatní plochou. Nejvýraznější změny jsou u světlých odstínů, naopak u tmavých rozdíl skoro nepoznáte.

Údržba dřevěné podlahy

  • Pravidelné odstraňování běžných nečistot zametáním, nebo vysáváním s koncovkou opatřenou kartáčem, aby nedošlo k poškrábání povrchu.
  • Několikrát za měsíc vytírání podlahy mopem vypraným ve vlažné vodě. Mop musí být řádně vyždímaný, aby se nedostala voda do spár podlahy.
  • 1 – 2x za měsíc použít do vody přípravek na běžnou údržbu dřevěných olejovaných podlah např. Cleanner American Wood Oil, nebo jiný přípravek od firmy Bona a pod.
  • Každé 2-3 roky doplnit ochrannou vrstvu olejem Clear Seal.
  • K vytírání dřevěné podlahy je vhodný plochý mop ve kterém po vyždímání zůstává jen malé množství vody.

Ochrana dřevěné podlahy

Aby podlaha vydržela co nejdéle je potřeba opatřit nábytek, židle a ostatní pohyblivé součásti interiéru filcovými podložkami.

 

Vlhkost a teplota

Pro správnou funkci a dlouhou životnost dřevěné podlahy je důležité udržovat správnou vlhkost mezi 50-60% relativní vlhkosti při teplotě 19 – 24°C. Při vyšší vlhkosti bude docházet k nabobtnání podlahy a naopak při nižší vlhkosti se budou lamely podlahy sesychat. Tato vlastnost dřeva je naprosto přirozená a ustálení vlhkosti na správnou hodnotu se lamely opět stabilizují. Vrstvená podlaha je oproti masivní podlaze stabilnější a tyto změny teploty a vlhkosti zvládá lépe.

Změna odstínu povrchu podlahy

Vlivem působení UV záření se na všech dřevinách postupně projeví změna barevného odstínu. Vliv světla a změna odstínu je individuální a záleží na několika faktorech. Velmi podrobně je to popsané v tomto článku od soudního znalce z oboru podlahových krytin Milana Mrkáčka.

Oprava podlahy

V průběhu užívání podlahy se vám může přihodit že způsobíte škrábance nebo jiné požkození povrchu podlahy. Než budete zkoušet opravovat povrch podlahy “po domácku”, doporučujeme nás kontaktovat abychom zhodnotili jak postupovat při opravě. Někdy stačí aby jste si objednali olej, kterým byla podlaha olejována a po dodání si můžete přeolejovat postižené místo. V případě hlubších vrypů bude vhodnější místo přetmelit a naolejovat.

 

Zavolejte nám